TÜRKİYE'NİN SEÇİME GİTMESİNİN SORUMLUSU KİM?    26-08-2015


Herkes “Recep Tayyip Erdoğan isteseydi Türkiye’de bir koalisyon kurulurdu” diyor.

Katılıyorum. AK Parti’nin esas sahibi, lideri Erdoğan “Olacak” deseydi ve Davutoğlu’na gerekli tüm tavizleri vermesi için icazet verseydi şu an seçime gitmiyorduk. Erdoğan’ın koalisyon hükümeti kurulmasına sıcak bakmadığı kesin. Ancak buradan çıkarak “Türkiye’nin yeniden seçime gidiyor olmasının 1 numaralı müsebbibi Erdoğan’dır” demek haksızlıktır.

Neden mi?

Çünkü seçim sonuçları açıklandığı andan itibaren tüm söylemini ve konumunu açıkça çözümsüzlüğe ve uzlaşmazlığa dayandıran kişi Tayyip Bey değil.

Kim?

Devlet Bahçeli.

Kimse kimseyi kandırmasın. Seçim gecesi yahu seçim gecesi “Erken seçim ne zaman olursa olsun” diyen Erdoğan mıydı?

Kılıçdaroğlu, “Birlikte hükümet kuralım, başbakan sen ol”dediğinde bunu hakaret algılayan Erdoğan mıydı? Tam da 7 Haziran sonrası sıkı bir özeleştiri sürecine girmeye hazırlanan AK Parti’ye Meclis başkanlığı koltuğunu hediye ederek kaldığı yerden devam etmesini sağlayan Erdoğan mıydı?

“Kılıçdaroğlu’nun yüzde 60 bloğu boş laf” diyerek AK Parti karşıtı cepheyi dağıtan Erdoğan mıydı? AK Partisiz bir hükümet ihtimalini HDP’ye olan nefretine kurban eden Erdoğan mıydı?

Soru basit: Kılıçdaroğlu ve Bahçeli milletin huzuruna çıkıp “Biz iki parti hükümet kurmak üzere anlaştık, HDP de dışarıdan destek verecek...” deseydi Erdoğan ne yapabilirdi ki?

3 parti uzlaşmışken zorla seçimi tekrarlatarak önce kendisini sonra da AK Parti’yi mi bitirecekti Erdoğan?

Erdoğan istedi ya da istemedi...

Millet sandıkta Erdoğan’a değil sana verdi bu sorumluluğu...

O istemediyse sen isteseydin. Kimse kusura bakmasın...

Milleti kandırmayın kardeşim: Türkiye Erdoğan yeniden seçim istediği için değil Bahçeli uzlaşmak istemediği için erken seçime gidiyor.