KİM NİYE OYUNU DEĞİŞTİRSİN?    15-09-2015


Gezici Araştırma Şirketi’nin son anketi AK Parti oylarının yüzde 35-39 arasına düştüğünü, CHP’nin 28’e vardığını MHP oylarının ise 18’e çıktığını söylüyor. Aynı ankete göre;
HDP 7 haziranda aldığı oyu koruyor.
Bu şu demek: Değişen hiçbir şey yok!
Hadi Gezici Şirketi “gezicilik” yapıyor diyelim! Metropol Araştırma Şirketi’nin sahibi Özer Sencar’ı aradım, işte Sencar’ın tespitleri:
“7 Haziran’dan bu yana 4 araştırma yaptık. AK Parti 42’yi aşmadı. 41-42 bandında gidip geliyor. Ne aşağı ne yukarı... MHP’den CHP ve AKP’ye kopuş var. HDP oylarını koruyor, geçen ay yüzde 14’tü bu ay yüzde 13. Görünen o ki yine tek başına iktidar çıkmayacak.”


Ardından SONAR’ın sahibi Hakan Bayrakçı’yı aradım. Bayrakçı şöyle konuştu: “AK Parti puan kaybediyor. CHP 1-2 puan artışta... HDP artışta... MHP de oylarını koruyor. Bu sonuçlar yeniden koalisyonu işaret ediyor.”

En son AK Parti adına en umut vaat eden araştırmayı yapan A&G’nin sahibi Adil Gür’ü aradım:
“50 günlük süre var. 5 gün bile çok uzun süre Türkiye için. Oy oranı konuşmanın anlamı yok AK Parti yüzde 44’le tek başına iktidar olmayabilir, yüzde 42.5 ile olabilir. Milletvekili sayısı önemli, oy oranı değil. Ama daha 50 gün var. Şu an yarın seçim olsa hiçbir parti için kesin tek başına iktidar diyemeyiz.”

Akıl var mantık var.
Ülkeyi zorla seçime götüren AK Parti ve MHP’nin neye dayanarak 1 Kasım’da 7 Haziran’dan farklı bir sonuç çıkacağına inandıklarını anlayan beri gelsin.
Kim niye oyunu değiştirsin?
Umutları, HDP’ye oy veren bir seçmenin derin bir pişmanlık yaşayıp tövbe etmesi...

Ancak bunun gerçek hayatta bir karşılığı yok. HDP 7 Haziran’da Kürtlerden ve anti Erdoğancı muhaliflerin oyunu aldı.

1 Kasım’da Kürtlerin HDP’den vazgeçmelerine neden olacak ne gibi bir gelişme yaşandı?

“Anti Erdoğancı muhalifler terör örgütü PKK’nın döktüğü kanın sorumlusu olarak HDP’yi görecek ve artık HDP’ye oy vermeyecek” diyorlar.
Benden duymuş olmayın ama o anti Erdoğancı muhalifler Türkiye’de yeniden akan kanın 1 numaralı sorumlusu olarak HDP’yi değil, Saray’ın güdümündeki AK Parti hükümetini görüyor.
HDP’nin PKK terörüne karşı daha net bir tavır alamamasından dolayı hayal kırıklığı yaşayan yok mu?
Var elbette.
Ama bu hayal kırıklığıyla sandıkta AK Parti’yi yeniden tek başına iktidara taşıyacak bir pozisyon almalarını beklemenin akla mantığa uyan bir tarafı yok.

1 Kasım’da AK Parti’yi tek başına iktidar yapabilecek tek ihtimal, milliyetçi seçmenin MHP’yi terk edip AK Parti’ye dönmesi.
Anketler gösteriyor ki şu an böyle yoğun bir geçiş de yok.

Bugün için gördüğümüz tablo şu:
Sandıkta bir oyun olmazsa 1 Kasım’da değişen hiçbir şey olmayacak.
Kaybedilmiş bir 3 ay ve ölen yüzlerce insanın dışında!