1 KASIM'DA NE OLUR NE OLMAZ?    30-09-2015


HDP’den başlayalım...
1 Kasım’da HDP baraj altında kalmaz. Oyu düşer mi? Düşebilir... Düşerse şaşırmam. Ama yazın bir kenara, HDP oyu yüzde 15’i bulursa hiç şaşırmam.

Bugüne kadar yapılan bütün anketler gösteriyor ki MHP oyları düşüyor. MHP oylarında ne yönde bir değişim olur bilmiyorum. Ama MHP yüzde 10’un altına düşmediği gibi yüzde 20’yi de hiçbir zaman görmez. Düşse de artsa da oran en fazla yüzde 2-3’tür.

Gelelim CHP’ye...
CHP, 7 Haziran’dan bu yana en çok beğeni toplayan parti oldu. Hükümet kurulsun, koalisyon oluşsun diye her yolu denediler. Olmadı. CHP oyunu kesinlikle artırır. Ne oranda artıracağını HDP’deki emanet oyların akıbeti belirleyecek. Şayet, 7 Haziran’da HDP’ye oy veren muhalif seçmen PKK meselesinden dolayı rahatsız olup fikrini değiştirirse tek adresi var: CHP. Seçmen HDP’de ısrar ederse CHP oyundaki artış maksimum yüzde 1-2’dir. Vazgeçerse CHP’nin 1 Kasım’da oyu yüzde 28-30’u bulur.

AK Parti’nin oylarının akıbetini ise MHP’den kopacak milliyetçi duyarlılığa sahip seçmen belirleyecek.
Nasıl ki HDP’den kopan her oy CHP’ye yarayacaksa MHP’den kopan seçmen -büyük bir bölümüiçin de tek istikamet AK Parti. MHP’nin oy oranındaki düşüş AK Parti’ye yarar. AK Parti’nin terörle mücadelede bu dönem büründüğü “şahin” duruş bu ihtimali daha güçlendiren bir faktör. Lafı hiç eğip bükmeden yazalım: 1 Kasım’ın akıbetini belirleyecek olan en önemli soru budur: MHP’nin oyu düşer mi? Düşerse ne kadar düşer? Bu sorunun cevabı AK Parti’nin tek başına iktidar olup olamayacağının da cevabıdır.

Bunlar seçim anketleri ve gözlemler neticesinde var olan ihtimaller. Şahsi kanaatime gelince...
Daha önce de birkaç kez yazdım. 1 Kasım’da partilerin oy oranlarındaki küçük değişimler dışında 7 Haziran’dan farklı bir tablo ortaya çıkacağını sanmıyorum. Şayet sandıkta bir hırsızlık olmazsa tabii!