UMUTSUZ YÜZDE 20    01-10-2015


Dünyanın en saygın araştırma şirketlerinden biri olan IPSOS, 1 Kasım yaklaşırken Türkiye’de yaptığı son çalışmanın sonuçlarını yayınladı.

Sonuçlar çok çarpıcı...

“Türkiye’nin halinden memnun musunuz?” sorusuna Mayıs’ta yüzde 34 evet derken bu rakam Ağustos’ta yüzde 22’ye Eylül’de yüzde 15’e düşmüş.

Partilerin performansları da içler acısı... CHP dışındaki bütün partiler halk tarafından başarısız algılanıyor. Terörün hortladığı bu dönemde halk faturayı iki partiye çıkarmış görünüyor: AK Parti ve HDP.

Araştırmanın sonuçları seçmenin oy verme refleksini ne kadar yansıtıyor bilinmez. Ama yaklaşan seçime dair fikir vermesi bakımından çok önemli bir soru var: “Oy vermeyi düşündüğünüz parti değişir mi?” Sıkı durun! Cevap verenlerin yüzde 88’i “kesinlikle değişmez” diyor.

Ve bana göre IPSOS’un yaptığı çalışmanın en dikkat çekici sorusu... “En başarılı bulduğunuz lider kim?” Ağustos Eylül Erdoğan: yüzde 36 yüzde 30 Kılıçdaroğlu yüzde 18 yüzde 21 Bahçeli: yüzde 13 yüzde 13 Demirtaş: yüzde 12 yüzde 13 Davutoğu: yüzde 3 yüzde 4.

Ne Erdoğan’ın düşen beğeni oranı, ne Kılıçdaroğlu’ndaki yükseliş, ne de Davutoğlu’nun içler acısı oranı... Bütün liderlere beğeni oranlarını topladığınızda toplam yüzde 81 yapıyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Türkiye’nin yüzde 20’si halihazırda siyasi arenada var olan liderleri beğenmiyor... Mutlu değiller... Umutlu hiç değiller.

Ama bu veri iki açıdan çok önemli... Birincisi: Türkiye’nin yüzde 20 gibi ciddi bir oranı bugünün siyasetinden ve siyasi lider modelinden sıdkını sıyırmış durumda... İkinci ve daha önemlisi ise 1 Kasım’da ne olacağını bu umutsuz yüzde 20’nin ne yapacağı belirleyecek.