VUR EMRİ    02-10-2015


Dün gece yarısı saat 03.00 suları…
İstanbul’daki bir hastanenin acil servisinin en uçtaki odasında Türkiye’nin en çok okunan köşe yazarı yatıyor. Yanı başında Türkiye’nin en köklü gazetesinin yayın yönetmeni var. Diğer başucunda ise hükümetin hoşuna gitmeyen yazılar yazdığı için işini kaybetmiş bir başka gazeteci endişeyle bekliyor.Tam o sırada yine iktidarın tehdit ve baskısı yüzünden yazılarına ara vermek zorunda kalmış bir başka meslek büyüğümüz giriyor içeri: “Bunun olacağı belliydi. Şükür yine ucuz atlattık. Bundan sonra hepiniz dikkat edin çocuklar” diyor. 

İstanbul Nişantaşı’ndaki bir hastanenin acil servisinde dün gece şahitlik ettiğim bu resim Türkiye’nin utanç tablosudur.

“Trafik kavgası” dediler önce…
Oysa saldırganlar işinden çıkıp evine gelene kadar takip etmişlerdi Ahmet Hakan’ı... “Cem Uzan yaptırmıştır” dediler sonra…
“Genç Parti” dediler. Saldırganlardan birinin sosyal medya hesabının fonunda AK Parti logosuyla sağa sola küfürler, tehditler savurduğu ortaya çıktı.

Şimdi ise “Gereği yapılacak” diyorlar.

Ahmet Hakan’ın evinin önüne gitmeyi düşünen, ona dayak atmadığı için hata ettiğini söyleyen Tarlabaşı’nda bir müptezel değil, AK Parti milletvekiliydi. Gereğini yaptınız mı? “Yaşıyorsan sayemizde, seni sinek gibi ezeriz...”diyen gazeteci kılığındaki tetikçi hâlâ elini kolunu sallayarak dolaşıyor.
Cumhurbaşkanına Facebook’tan hakaret etti diye lise öğrencisine terörle mücadele timi gönderen, savcısı hakimiyle seferber olan devlet bir gazeteci bu kadar açıkça hedef gösteriliyorken gereğini yaptı mı?

Güldürmeyin adamı... Ucu size dokunan hangi suçun gereğini yaptınız ki bunun yapacaksınız?

Aylardır sistemli bir şekilde yürütülen başta Aydın Doğan ve çalışanlarına ardından da tüm muhalif gazetecilere yönelik tahrik gücü yüksek linç kampanyasının sokaktaki Ogün Samast muadilleri için bir nev’i “vur emri” halini almış olması vahimdir. Bu linç kampanyasının devletin zirvesinin himayesinde yürütülmesi ise korkunçtur.

Çok daha büyük bir felaket yaşanmadan iktidar hırsından tamamen yitirmek üzere olduğunuz o aklınızı başınıza alın. Yazık bu ülkeye.