STRATEJİK DERİNLİK NE DEĞİLDİR    10-10-2015


Suriye’nin başkenti Şam... Esad’a gider yapacağız diye iç savaşın başlangıcında büyükelçimizi çektik. O gün bugündür Türkiye’nin Şam’da büyükelçisi yok.

Mısır’ın başkenti Kahire... Sisi’nin yaptığı darbeden sonra Türkiye açıkça Mursi’yi destekler tavır alınca yönetim Türk büyükelçisini “istenmeyen adam” ilan etti, gönderilmesine karar verdiler. O günden bu yana Kahire’de Türkiye’nin büyükelçisi yok.

İsrail’in başkenti Telaviv... Mavi Marmara’dan sonra bir türlü dikiş tutmayan ilişkiler, Türkiye’nin büyükelçisini çekmesine kadar gitti. Telaviv’de büyükelçimiz yok. İsrail’le ilişkiler ikinci katip düzeyinde yürütülüyor.

Libya’nın başkenti Trablus... Kaddafi düşünce Libya’nın Kaddafi sonrası yeni yönetimi ile yaşanan gerginlikler nedeniyle Libya hükümeti yeni büyükelçinin göreve başlamasına onay vermedi. O yüzden Trablus’ta Türkiye’nin büyükelçisi yok.

Yemen’in başkenti San’a... Türkiye, Yemen’deki iç çatışmalar nedeniyle şubat ayında aldığı bir kararla San'a Büyükelçiliğini kapattı. Büyükelçi ve Büyükelçilik personeli tahliye edildi. San’a da Türkiye’nin büyükelçisi yok.

Sorsan Ortadoğu’nun lideriyiz... Ama öyle bir lideriz ki koca bölgenin yarısında büyükelçiliğimiz bile yok.

“Stratejik derinlik nedir?” bilmiyorum. Ama ne olmadığını biliyorum: Bu değil!

Türkiye’nin bu dönemki dış politikası tarih kitaplarına girmeli, çocuklara ders olarak okutulmalıdır. Yeni nesiller okusun, ibret alsın, bir daha böyle bir gaflete düşmesinler diye...