AMERİKA, RUSYA VE ESAD    24-10-2015


Avusturya'nın başkenti Viyana’da dün Türkiye, Amerika, Rusya ve Suudi Arabistan’ın dışişleri bakanları “Suriye” gündemiyle bir araya geldi. Amerika, 6 aylık geçiş döneminde “Yetkilerini alıp Esad’la devam edelim” diyor. Rusya’nın önerisi de Esad’la devam etmek ancak yetkilerini almadan... Rusya aynı zamanda Esad ve ailesinin geçiş süreci sonrası durumu ve nasıl yargılanacağını da garanti altına almak istiyor. 

Türkiye ve Suudi Arabistan Amerika ile birlikte Suriyeli muhaliflere destek veriyor. Rusya'nın Suriye’deki askeri müdahalesini eleştiriyor. Masada aslında Esad’ın müttefiklerinden İran’ın da oturması bekleniyordu ancak Suudi Arabistan muhalefet edince çağrıyı yapan Ruslar, İran’ı davet edemedi. 

Viyana’daki dörtlü müzakerelerde Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu temsil ediyor. Sinirlioğlu yıllardır dışişleri bakanlığı müsteşarlığı yapan değerli bir diplomat... Kendisine yakın kaynaklardan öğrendiğimize göre Türkiye geçiş sürecinde Esad’ın kalmasına itiraz etmiyor. 

Türkiye bugün gırtlağına kadar Suriye bataklığına girdiyse bunda ülkeyi yönetenlerin Osmanlıcılık hayali kadar Amerika’nın da yönlendirmesi var. Gel gör ki Türkiye’yi Esad’ı devirmek için motive eden Amerika, Irak’ta aldığı dersle Suriye’deki savaşa karşı hep mesafeli durdu. Aslına bakarsanız Viyana’da kurulan dörtlü Suriye masasından çıkacak sonucu da Türkiye ve Suudi Arabistan’dan ziyade Amerika ve Rusya’nın tavrı belirleyecek. Rusya, Suriye’deki etkinliğinin devamı adına yeni bir “Esad” bulana dek Beşar’ı tutabildiği kadar oyunda tutmaya çalışacak. Amerika ise Irak ve Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e açtığı “Kürt koridorunu” muhafaza etmeye çalışacak.

Anlayacağınız ne bizimkilerin kürsüden Esad’a verdiği ayarlar ne de Suudilerin “rahatsızlıkları”.... Suriye ile ilgili kararı dışişleri bakanlıklarını “gazla” değil ulusal çıkarları doğrultusunda mantıkla yöneten Amerikalı ve Rus diplomatların kapalı kapılar ardında yaptıkları pazarlık belirleyecek.