AMERİKA MI RUSYA MI KAZANACAK?    11-11-2015


Rusya başta Amerika olmak üzere bölgede faaliyet gösteren tüm ülkelere basit bir soru sordu: “Bu kadar süredir IŞİD’le mücadele ediyorsunuz. Ne sonuç aldınız?” Cevap, kocaman bir sıfır! Aksine her geçen gün daha da büyüyen, zenginleşen ve canileşen bir terör örgütü var karşımızda....
Ruslar, uluslararası kamuoyuna açıkça Amerika’nın bölgedeki varlığını sorgulatırken Rus birliklerin Suriye’de IŞİD’e karşı verdiği son derece sert ve kararlı mücadeleyi tüm detaylarıyla paylaşmayı da ihmal etmiyor. Rusya’nın bu hamlesine en son Irak’tan çok net bir destek geldi. Iraklılar “Amerika IŞİD’le göstermelik bir mücadele veriyor” dedi.

Hal böyle olunca Amerika bölgedeki varlığını sürdürebilmek, rolü Rusya’ya kaptırmamak için yeni bir hamle arayışına girdi. Anlaşılan o ki Amerikalıların hamlesi Suriye’de Türkiye’nin de yer alacağı bir IŞİD operasyonu olacak.

Fakat o iş o kadar kolay değil... Amerika ve Türkiye’nin havadan destekleyeceği IŞİD operasyonunun kara ayağını Suriyeli yerel güçler yürütecek. Suriye’de IŞİD’le mücadele edebilecek düzeyde tek etkili yerel güç var: YPG. Ancak Türkiye terör örgütü PKK’nın kolu olan YPG ile asla ortaklaşa bir operasyon istemiyor. Dahası müttefiki Amerika’dan da YPG ile mesafe ayarı talep ediyor. Etkili de oldu. Amerika YPG’ye artık silah göndermediğini, silahları Arap Koalisyonu’na gönderdiğini açıkladı. Gel gör ki pratikte böyle bir koalisyon yok. Arap Koalisyonu denen oluşumun liderliğini YPG yapıyor. Bölgede YPG dışında silahlı unsurlar var elbette: Araplar, Türkmenler, aşiretler, örgütler....
Fakat hiçbirinin bir araya gelip IŞİD’le ortak bir savaşa girme durumu yok. Bu arada şunu da hatırlatalım: Suriye’de IŞİD’e karşı savaşabilecek dirilikteki grupların bir çoğu Rusya’nın Suriye’deki operasyonunun da hedefindeler... IŞİD’in kısa süre önce kendisine kafa tutan 500 kişilik bir aşiretin tamamının kafasını kestiğini hatırlayacak olursak böyle bir operasyonda ortak çalışılacak aşiret bulmak da hiç kolay değil.

Başka bir ülkenin toprağında oradaki yerel unsurlarla ittifak kurmadan savaş kazanamazsınız. Bu acı tecrübeyi Irak’ı yaşayan Amerikalılar çok iyi biliyor. Suriye’de şayet kendi ordunuzla girmeyecekseniz karada IŞİD’e karşı savaş verebilecek en etkili grup: YPG. Bunu sadece Amerikalılar değil Ruslar da biliyor. Suriye’de Rusya ve YPG arasında yoğun bir görüşme trafiği var. YPG’nin Moskova’da temsilcilik açacağı söylentileri var. Esad bir yere kadar anladık da YPG, Suriye’de Rusya’nın partneri durumuna gelirse doğalgazı kimden alacağız oturup şimdiden düşünelim.