BAŞKANLIK MÜMKÜN MÜ?    14-11-2015


1 Kasım seçimlerinde AK Parti 317 milletvekili çıkardı. Anayasa değişikliğini ve dolayısıyla “Başkanlık Sistemi”ni referanduma götürmek için 330 milletvekiline ihtiyaç var. Bir başka deyişle AK Parti “başkanlık sistemi” projesine destek olacak 17 milletvekili daha bulursa başkanlık için sandığa gideceğiz.

Peki referandumdan ne çıkar? AK Parti yöneticisi olsam referandum stratejimi tamamen muhalefetin bugünkü yapısını muhafaza etmek üzerine kurardım. Aynı partiler, aynı isimler, aynı beceriksizlik... Şuraya yazıyorum: Neyi oylayacağımızın önemi yok, muhalefet bu şekilde devam ettiği sürece hiçbir Allah kulu AK Parti’nin sırtını yere getiremez.

Olası bir referandumda alacağım tavrı açıklayacağım ama önce başkanlık sistemine dair de iki satır laf edeyim... Türkiye’de bugün tartışılan başkanlık sistemi değil, Erdoğan’ın başkanlığıdır. İtiraz edenlerin büyük bir bölümü başkanlığa değil, Erdoğan’ın başkanlığına itiraz ederken, destekleyenlerin de neredeyse tamamı bir yönetim biçimi olarak başkanlık sistemini değil Erdoğan’ın başkanlığını desteklemektedir. Erdoğan yarın çıkıp “Ben aday olmayacağım” dese başkanlık sistemine “hayır” diyenlerin oranı mı daha fazla düşer yoksa “evet” diyenlerin oranı mı emin değilim. O nedenle AK Partililerin başkanlık tartışmasını Erdoğan isminden bağımsız bir istikamette yürütmeye çalışması siyaseten hatadır. Olası bir referandumda “evet” diyenlerin tamamına yakını sistemin değişmesinden çok Erdoğan’ın başkan olmasına “evet” diyecek. Haliyle Erdoğan’ın bu tartışmadan uzak tutulması başkanlık sistemine desteği artırmaz aksine azaltır.

Referandumda benim ne yapacağıma gelince...
Bizim Mehmet Coşkundeniz’in iki kızı var: Derin ve Mavi.
Çocuklar 5 yaşındalar ama 1 Kasım itibarı ile 6 seçim gördüler. Önümüzdeki yıl referandum olursa gördükleri 7’inci seçim olacak! Henüz okula başlamayan bu yavrucaklar okul binası görünce “Seçim mi var baba?” diye soruyorlar. Tamam demokrasilerde sandık kutsaldır; oy vermek vatandaşlık görevidir... Ama canımıza yetti arkadaş. Ne Erdoğan’a ne de başkasına bir tavrım var. Tavrım siyasetçilerin irademi oyuncak etmesine... Şimdiden söyleyeyim: Ben bu sefer oy filan kullanmayacağım. Kendinize başka oyuncak bulun.