DAVUTOĞLU'NUN LİSTESİ    19-11-2015


Başbakan Davutoğlu’nun bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bakanlar kurulu listesiyle çıkması bekleniyor.
Herkesin aklındaki soru şu:
Listeye Erdoğan mı yoksa Davutoğlu’nun mu mührü vurulacak?

Ankara’dan gelen kulislere bakılırsa “dengeli” bir liste hazırlanmaya çalışılıyor. En çok merak edilen ise ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği.
Türkiye ekonomisinin yeni patronu Berat Albayrak mı olacak yoksa Ali Babacan’la devam mı edilecek.
Özellikle Antalya’daki G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Berat Albayrak’ın eşlik etmesi ibreyi bu tarafa doğru kaydırmıştı. Fakat enteresandır Davutoğlu’nun Saray’a çıkaracağı listede ekonomi bakanı bu iki isim de değil.
Kim?
Nihat Zeybekçi.
Davutoğlu’nun Saray’a çıkaracağı yeni bakanlar kurulu listesinden öğrenebildiğim diğer isimler ise şunlar:
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Milli Eğitim Bakanı Coşkun Çakır, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Tarım Bakanı Faruk Çelik, Spor Bakanı Çağatay Kılıç...

Şunu hatırlatalım: Başbakan bu listeyle Saray’a çıkacak ama bakanlar kurulunun son haline Erdoğan ve Davutoğlu birlikte karar verecekler. O yüzden bu listede değişiklikler olması muhtemeldir.
Sadece ekonomi bakanlığında da değil, örneğin Erdoğan’ın sağlık bakanlığında Mehmet Müezzinoğlu’nda ısrar edeceği, Binali Yıldırım’ın başbakan yardımcılığına getirileceği, çevre ve şehircilik bakanlığı için kendi alanında uluslararası itibar sahibi Mustafa Ilıcalı isminin de potada olduğu yönünde kulisler var.
Bu arada AK Parti’ye yakın kaynaklar yeni bakanlar kurulunda iki kadın bakanın yer alacağını iddia ediyor.
Adaylar ise: Prof. Dr. Nükhet Hotar, Öznur Çalık ve Ayşe Keşir.
Hadi inşallah!