RUSYA'DAN ÖZÜR DİLEMELİ MİYİZ?    27-11-2015


Rus jeti düşürüldükten sonra yaşanan süreci Genelkurmay kamuoyu ile paylaştı. Resmi evraktan okuyalım... Genelkurmay diyor ki,
1- Uçağın uyarılması esnasında milliyetini bilmiyorduk.
2- Sınır ihlali yapan uçakla ısrarla iletişime geçtik, uyarıyı 10 kez tekrarladık. Hiçbirine yanıt vermedi.
3- Uçak düşürüldükten sonra pilotların arama kurtarma süreciyle bizzat ilgilendik.
4- Rus muhataplarımıza radar iz haritaları üzerinden açıklama yaptık, her türlü sorularına yanıt verdik.
5- Daha önceki toplantılarda Rus meslektaşlarımıza Türkiye’nin sınır ihlali ve angajman kuralları konusundaki hassasiyetini defalarca anlattık. Bu olayda da kimliği belirlenemeyen jete bu angajman kurallarının uygulandığını belirttik.
6- Bütün bunlara ek olarak Moskova’daki askeri makamlar aranarak her türlü işbirliğine hazır olunduğu ifade edilmiştir. Bu kadar mı? Değil. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı “Rus jetini düşürdük” dedikten sonra salondan alkış gelince “Bunda alkışlayacak bir şey yok, böyle olmasını istemezdik” tonunda yaşananlardan dolayı üzgün ve son derece yapıcı bir beyanat verdi. Alt alta yazalım: Cumhurbaşkanı, “Uçağın Rus olduğunu bilseydik farklı davranırdık.” Başbakan, “Rusya bizim dostumuz” dedi. Dışişleri Bakanı, “Rusya asla düşmanımız değil” dedi.

Peki Ruslar ne yaptı? Putin’in açtığı yoldan önce Dışişleri Bakanı Lavrov ardından dışişleri sözcüsü hakarete varan beyanat verdiler. Ne teröristliğimiz kaldı, ne ahlaksızlığımız... Yetmedi, iki gündür Rusya Futbol Federasyonu’ndan ekonomi bakanlığına kadar Moskova’da önüne gelen düşmanlıkta el artırıyor... En son Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’deki bütün vatandaşlarına “Geri dönün” çağrısı yaparak tahrik dalgasının şahikasına imzasını koydu.

Velhasıl bir yanda yaşanan hadiseden dolayı Cumhurbaşkanı seviyesinde üzüntüsünü dile getiren, bütün devlet kurumlarını olayı aydınlatıp iki ülke ilişkilerini “toparlamak” adına seferber eden Türkiye var... Diğer yanda ise en tepeden en alta kadar her fırsatta küfre varan bir üslupla alabildiğine düşmanca, yıkıcı ve tahrik edici açıklamalar yapan Rusya...

Dün öğrendik: Uçak düşürüldükten hemen sonra Erdoğan, Putin’i telefonla arıyor fakat cevap alamıyor. Türkiye’nin yaşanan hadisenin ardından hukuken haklı olduğu halde sergilediği üzgün, yapıcı ve barışçıl yaklaşıma ancak bu kadar düşmanca yanıt verilebilir. Ayıptır sorması biz şimdi kimden, neden ve niye özür dileyeceğiz? Bu millet kabadayılığa, zorbalığa, tehdide bin yıldır boyun eğmedi, eğmez. Az olan azdan çok olan çoktan kardeşim.