RUSYA'NIN ESAS DERDİ SURİYE    01-12-2015


Rusya, düşürülen jetten sonra Türkiye’nin ilişkileri düzeltmek adına sergilediği olağanüstü çabaya kayıtsız kalmaya devam ediyor. Kayıtsız kalmaktan da öte uçak düştüğü günden beri mütemadiyen her gün farklı bir Rus yetkili çıkıp Türkiye’ye karşı yeni bir yaptırım açıklıyor.

Medvedev’in Türkiye’den meyve sebze alımını yasakladığı saatlerde Türkiye düşürülen Rus jetinin pilotunu askeri merasimle uğurluyordu! Kimse kusura bakmasın Türkiye bütün kapıları ardına kadar açarken Rusya’nın tüm kapıları suratımıza kapatmasının esas nedeni düşürülen Rus uçağı filan değil. Rus yönetimin tepkisini, tavrını bir yere kadar anlarım.
Ancak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı bizzat çıkıp “O uçağın Rus uçağı olduğunu bilseydik düşürmezdik, üzgünüz...” demesine rağmen sürekli dozu artırılan düşmanlığın anlaşılır bir tarafı yok. 

Şu çok açık ki Rusların derdi düşürülen uçak filan değil. Rusya bu krizi Suriye denkleminden Türkiye’yi çıkarmak adına bir bahane olarak kullanıyor. Putin, PKK’nın Suriye kolu PYD ile ilişki kurarken gözetmek zorunda olduğu Türkiye dengesini bu krizi gerekçe göstererek artık ihmal edebilecek. Önümüzdeki günlerde PYD ve Rusya ilişkilerindeki gözle görülür “iyileşmeyi” hep birlikte göreceğiz.

Unutmayalım ki, PYD, Esad güçleri ve IŞİD’den sonra Suriye’nin en büyük üçüncü silahlı grubu...

Rusya, zaten PYD ile sürekli askeri ve siyasi anlamda temas halindeydi. Ancak Türkiye’nin PYD-PKK bağlantısından duyduğu rahatsızlık nedeniyle hep mesafeyi korur gibi yaptılar. Artık buna gerek kalmadı! Putin, Türkiye’ye karşı esas hamleyi uzun süredir bekletilen PYD’ye Moskova’da temsilcilik açma projesini hayata geçirerek yaparsa şaşırmayın.