BİZ TEZEK YAKARIZ AMA...    02-12-2015


Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye kamuoyunda verilen tepkilere bakınca samimi olarak söylüyorum milletçe tozuttuğumuzu düşünmeye başladım. Ne yazık ki siyasi ve ideolojik angajmanlar toplumun büyük bir kesiminde idrak yollarını tıkamış durumda...

Allah’tan başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devleti yönetenler bu gazlamalara gelmiyor ve sürecin başından beri iki ülke ilişkilerini onarmaya odaklı bir yaklaşım sergiliyorlar. Yoksa halimiz harap.

Neymiş efendim, Rusya ile Türkiye savaşa girerse olan Ruslara olurmuş... Ekonomi, siyaset bilmeme kısmını geçtim en basit matematik hesabını bile yapmaktan aciz bu kafanın sloganının ise akla mantığa sığan tarafı yok: “Biz tezek yakar ısınırız ama Putin efendi b.k yiyerek karnını doyuramaz.”

Zannedersin Rusya bütün tarım ihtiyacını Türkiye’den karşılıyor... Türkler olmazsa Ruslar acından ölür. Size çok basit bir hesaptan bahsedeyim: Türkiye enerji ihtiyacının yüzde 60’a yakınını Rusya’dan karşılarken bırak gıdayı Rusya’nın bu oranlarda Türkiye’den ithal ettiği hiçbir şey yok! Ne enerji, ne gıda, ne de başka bir kalem...

Tezek yakarak ısınma saçmalığına gelince... Bu iddiayı ortaya atanlar da dahil gezegenimizdeki tüm sığırlar bir araya gelse 80 milyonluk bir ülkenin ısınma ihtiyacını tezekle karşılamak mümkün değil.

Şüphesiz Türkiye, Rusya ekonomisi açısından sıfır anlam ifade eden bir ülke değil. Ancak ekonomik anlamda Rusya’nın Türkiye için ifade ettiği değerle Türkiye’nin Rusya için ifade ettiği değer mukayese dahi edilemez. Umarım bu kriz bu dengesizliğin düzelmesi adına bir vesile olur ama Rusya Türkiye ilişkileri hakkında konuşmaya başlamadan önce şunu bir bilelim olur mu? Biz maalesef Ruslara bağımlıyız ama onlar bize değiller... Hem de hiç değiller!