ADİL GÜR: 4 PARTİLİ MECLİS OLACAK    17-05-2015


Türkiye’nin seçim tahminleri en isabetli adamı Adil Gür’le konuştum.

Gür; “Bu seçimlerde partilerin alacağı oy oranından ziyade il bazında çıkaracakları milletvekili sayısı önem kazanacak. AK Parti yüzde 42 oyla tek başına iktidar olabilir ama yüzde 44 oy alıp olamayabilir de.... Sadece AK Parti için de değil. HDP barajı geçerse, MHP’den daha az oy alarak daha fazla milletvekili de çıkarabilir. Çünkü milletvekili sayısı daha fazla olan illerde HDP’ nin oyu daha fazla...”

HDP demişken meşhur ‘yüzde 10 barajı sorunsalını’ da sordum. Şöyle cevap verdi: “HDP’' nin baraj riski yok... Her halükarda barajı geçerler. Böyle bir risk oluşursa CHP seçmeni 2011’de aynı riski görüp kurtardığı MHP gibi bu seçimde de HDP’ ye oy verir barajı geçirir.”

Adil Gür, HDP ile ilgili bir tespiti daha var: Gür, son dönemdeki Kabe, zorunlu din dersi ve Taksim söylemlerinin dindar Kürt seçmeni rahatsız ettiğini ve buradan kayan oyların AK Parti’yi yükselişe geçirdiğini iddia ediyor.

Herkesin merak ettiği bir başka soru ise “CHP’'nin vaatleri oyunu artırdı mı?” “Evet” dedi...

“İlk aşamada yüzde 3-4 oy artışı oldu. Ama sonra bu vaat meselesinin farklı partiler tarafından suyu çıkınca bir gerileme yaşandı. CHP ve MHP’nin oylarının her seçimde toplamı yüzde 38-42 arasındadır. Bu seçimde de iki partinin toplam oyu bu bantta seyreder.”

Adil Gür, 15 gün arayla iki anket yaptıklarını söyledi... Özel çalışmalar olduğu için rakamları yazmamı rica etti. O yüzden yazmayacağım. Ama Gür’ün şu tespiti önemli: “Yarın seçim olsa 4 partili bir Meclis yapısı çıkar... 7 haziranda da çok büyük bir değişiklik olmazsa böyle bir tablo bekliyorum.”